Mindennek a lelke
Az összes általam használt rendszer ezen az Apple M3 Macbook-on fut. Mivel elfogadhatatlan, ha egy laptop élesben lefagyjon vagy megakadjon így már közel 10 éve csak Macbookot használok. 2024-ben vettem egy M3-as processzorral futó Macbook-ot így továbbra is zavartalanul működik egyszerre a hang és a fény. A megbízhatóság ellenére úgy van felépítve az eszközparkom, amit viszek magammal, hogy egy váratlan leállás esetén is tovább tudjon szólni a zene, amíg helyre áll a rendszer. Ilyenkor egy iPadről tudom tovább folytatni a zenélést, azon is fut egy DJ program, ami megmenti az ilyen helyzeteket.

Hangosítás
TOP Hangfalak
Ezek a hangfalak a rendezvény hangosítás legfontosabb elemei. Általában full-range hangfalak, ami azt jelenti, hogy a mély-, közép- és a magas hangszórókat is egy ládában találhatjuk. Itt találhatjátok azokat az eszközöket, amiket leggyakrabban használunk, de ezeken kívül akár 1-2000 fős koncerthez elegendő hang-, fény- és színpadtechnikát is tudunk mozgosítani.


-
RCF 715 MK2
-
Ezekre a hangfalakra igazán jellemző a tökéletes hangzás, még a legmagasabb hangerőn is. Strapabíró hangfalak, erős, telt mély- és kristálytiszta magas hangokkal szólnak.
-
-
RCF 712 MK4
-
Az előző hangfal kistestvére, de az újításoknak köszönhetően nem sok különbség van közöttük. Messzebre szólnak, és majdnem ugyanolyan hangosak.
-
Mélynyomó
A mélynyomó elengedhetetlen eszköz, ha szeretnénk a mély hangokat igazán jól hallani, Általában 80-100 fő feletti létszám esetén indokolt a használata, valamint a rendezvényhelyszín mérete és a rendezvény jellege alapján is be lehet üzemelni.

-
RCF SUB 708-ASII pár
-
A kompakt, 18 colos hangszóróval szerelt aktív mélynyomó ládák egyik koronázatlan királya. Méreteiben nem tér el a többi aktív ládától, de tudásában messzemenően meghaladja a vetélytársakét, köszönhetően az RCF mérnökeinek. A 2 mélynyomóval akár 5-600 fős szabadtéri rendezvényeket is tökéletesen lehet hangosítani, az erőteljes mélyhangok mellbevágó élményt nyújtanak. :)
-
1400W-os D típusú erősítővel és DSP processzorral szerelt aktív sub hangfal, ami 133 decibel hangnyomásra képes ez a fából készült hangfal. Ezt hallva az ember megérti, miért kerül kétszer annyiba, mint a középkategóriás mélynyomók nagy átlaga.
-
DJ pult
Mondanám, hogy ez itt a lényeg, de ez nem teljesen így van. A DJ technika évről évre nagyon komolyan fejlődik, viszont ez nem azt jelenti,hogy a régebbi technológia ne állná meg a helyét még mindig. Természetesen a modern és a hagyományos eszközök együtt is használhatóak, így vagyok ezzel én is.

-
PIONEER DDJ-FLX10
-
2024-ben ismét MEGÚJULT a DJ pultom! Haladni kell a korral és ezért megvettem a Pioneer PRO DJ legfejletteb DJ kontrollerét, az FLX10-et. A modern kornak megfelelően olyan egyedülálló dolgokra képes, amikről korábban csak álmodni lehetett így sokkal minőségibbek és egyedibbek a keverések és élőben lehet megváltoztatni minden egyes zenét. A professzionális hangkártyának köszönhetően a hangzás sokkal tisztább mint a legtöbb másik gyártó esetén. A legtöbb felhőalapú zeneszolgáltató oldaláról képes vagyok zenét lejátszani a beépített WiFinek köszönhetően! Ami azt jelenti, hogy pl a Tidal-ról a veszteségmentes formátumú verzióit is elérem a zenéknek. Ez nem hangzik rosszul, ugye? :)
-
Egyéb hangtechnikai eszközök
A szertartások, konferenciák és élőzenés produkciók hangosításához szükséges eszközöket a teljesség igénye nélkül sorolom fel. Ezekkel az eszközökkel több szereplős beszédhangosításokat, konferenciákat és élőzenés rendezvényeket, koncerteket is tudok hangosítani. Általában termékbemutatókat, szertartásokat, konferenciákon standok hangosítását szoktam végezni a diszkózás mellett.







-
Analóg és digitális zenekari keverőpultok:
-
Allen and Heath Zed6
-
Behringer XR18
-
-
Mikrofonok:
-
Shure SM58
-
Sennheiser XSW 835 vezetéknélküli mikrofon
-
Sennheiser mikroport és fejmikrofon
-
T-bone EM 800 kondenzátoros "térmikrofon"
-
-
Digitális hangfelvevő
-
Stereo di-box
-
König and Meyer 3 lábú hangfalállványok
-
Gravity talpas, elegáns hangfal állványok
-
König and Meyer mikrofon állványok
Amennyiben a fentieknél több hang és fény kell :)
Hangfalból, sohasem elég. :) Szóval ha több kell, akkor akár 1-2000 fős rendezvényre elegendő technikát is tudok telepíteni. Általában ilyenkor 2 vagy 4 darab dupla 18 colos mélynyomót és oldalanként a hozzájuk tartozó line array hangfal oszlopot. Itt a képzeletnek semmi sem szabhat határt, maximum a budget, de fontos megjegyezni, hogy mainstream fellépők zenei rider igényeit is könnyedén tudjuk teljesíteni. Az ilyenkor használt márkák Martin Audio, EAW, L'Acoustics. A képek és videók között akad néhány példa is erre. De álljon itt egy kép egy 800 fős szabadtéri és egy 1.500 fős rendezvényről a BOK Csarnokban. :)


Fények
Dekor és PAR világítás
A modern technikának és a fényprogramozásnak köszönhetően az általunk használt LED-es RGB PAR lámpák egyaránt alkalmasak dekorációs megvilágítási célokra valamint a fényshow elemeiként is tökéletesen működnek. Progamozható a színük, a fényerejük vagy akár a villogási sebességük is, így az egyik pillanatban még csak dekor világításként működnek (például falfestés), majd a következő pillanatban már diszkó fényként villognak. A LED PAR lámpákon kívül LED BAR lámpáink is vannak, amikkel nagyobb területet lehet megszínezni, de megfelelően elhelyezve és programozva nagyszerű fényeffektként dobhatjuk fel vele a DJ pultot.



-
Stairville BEL4 akkumulátoros, WiFi-s dekorfény
-
4x15W teljesítményű LED fényforrás található benne. A beépített akkumulátornak és a WiFi vezérelhetőségnek köszönhetően kábelezés nélkül bárhova lehetehetőek, garantáltan az egész estét végig fogják világítani.
-
-
Stairville LED PAR 5*8W
-
Ebben a lámpában 5 db 8W teljsítményű LED fényforrás található és az előzőtől eltérően itt egy leden belül változtathtóak a színek, így nem különülnek el az alapszínek, ezáltal homogén a vetített szín.
-
-
Stairville LED BAR
-
240 led fényforrás található benne, amiket 8 részre osztva lehet külön külön irányítani, így nagyon jól lehet programozni. Derítésre és fényeffektekre is tökéletesen alkalmas.
-
Robotlámpák
Ha valami, akkor ezek a fajta lámpák igazán a 21. század legjobb innovációi a fényshow-k részeiként. A lámpákat moving head, azaz nagyon csúnya fordításban "mozgó fejű" lámpáknak hívják, de az elterjedtebb nevük csak simán, robotlámpa. A robotlámpák között megkülönböztethetünk SPOT, BEAM és WASH típusú eszközöket. A spot lámpák minták kivetítésére alkalmasak, táguló, kúp alakú fénycsóvát vetítenek ki magukból, több színben, míg a beam lámpák fénysugarai egyenes fénycsóvák. A wash lámpák pedig derítésre szolgálnak, segítségükkel a megvilágított terület nem fix, mint a PAR lámpák esetében, hanem változtatható. Mi 2021-től olyan 2az1-ben lámpákat használunk amik egyben wash és Spot lámpák is, szóval sokkal hatékonyabban tudunk velük dolgozni



Retro és egyéb fények, effektek.
A retro jó! Ezek a lámpák akár már 30 éve is bulikon villogtak, forogtak így ezeknek is megvan a saját varázsuk. A retró fények mellett vannak még modern, ledes és programozható, minden irányba villogó fényeink is. Ami elengedhetetlen kelléke manapság egy fényshownak, az a füst! A füst lényege, hogy a fények fénycsóvái a füsben látszódnak, ezáltal sokkal jobban néz ki, mintha csak a vetített fényt látnánk. A korábbi büdös és pár másodperc után átláthatatlan nagy füstöt okádó füstgépeket ma már leváltották a ködgépek, amik folyamatosan kevés füstöt terítenek szét a levegőben egy ventillátor segítségével. Ezek a folyadékok már vízbázisúak és nem olaj, így nem büdösek és jobban eloszlanak a térben. Használatuk mindig javasolt :) Természetesen egy szabadtéri rendezvény esetén a hagyományos füstgép még mindig jól hsználható, mert ott a légmozgás könnyen elfújja a kevés ködöt így mind a kettővel rendelkezünk :) Egyetlen igazi akadálya lehet ezeknek a rendezvényteremben található füstérzékelő, amit ha nem lehet kikapcsolni, akkor nem tudjuk használni.


